Korzystanie z witryny www.slodkieslone.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
 
 

Jak zrobić zakwas na chleb 

dodano: 20 Listopada 2012r.

Zakwas na chleb stanowi nie lada wyzwanie. Ja miałam do niego dwa podejścia, jednak teraz już wiem czego się spodziewać i zakwas zawsze się udaje. Jeżeli będziecie stosować się do kilki prostych zaleceń zakwas uda się i Wam. Zakwas można przygotować z każdego rodzaju mąki, jednak najczęściej do wypieków używa się zakwasu żytniego. Ciemna mąka o wyższym typie zawiera zewnętrzne części ziarna, bogate w mikroorganizmy ułatwiające tworzenie się zakwasu. Zakwas więc to nic innego jak sfermentowana woda i mąka, zawierająca naturalne drożdże i bakterie mlekowe.

Czego potrzebujemy by przygotować zakwas?

mąki żytniej typ 720 (może być inna mąka o wyższym typie np razowa 2000) wody przegotowanej i ostudzonej czystego słoika najlepiej dość dużego np. litrowego folii aluminiowej lub ściereczki bawełnianej Przygotowanie: Dzień 1: np 8 rano do słoika wsypujemy szklankę mąki i wlewamy szklankę wody, mieszamy łyżką, zakrywamy folią aluminiową i odstawiamy w ciepłe miejsce. Ja kładę słoik obok termoforu wypełnionego wrzątkiem, zmieniam go rano i wieczorem. Ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Dzień 2: 8 rano do słoika dosypuję szklankę mąki i wlewa m szklankę wody, mieszam łyżką i stawiam w ciepłe miejsce. Dzień 3: 8 rano powtarzam czynności z wczoraj czyli dokarmiam zakwas. Dzień 4:8 rano dokarmiam zakwas i zostawiam, jeśli chcę upiec chleb zakwas będzie gotowy o 18. Uwagi: *Zakwas musi stać w cieple! To bardzo ważne, by fermentacja się udała. Ja przez pierwszy tydzień życia zakwasu trzymam go w piekarniku, który wcześniej rozgrzewam delikatnie. *Gotowy zakwas bąbluje, na powierzchni zakwasu tworzą się wyraźne bąbelki, przypominające pianę w wannie. Około godziny po dokarmieniu gotowy zakwas się spieni, powstanie pianka przypominające cappucino, kiedy będzie mocny może nawet wykipieć. *Zakwas będzie pachniał jabłkami. Im dłużej stoi-tym intensywniej pachnie. *Zakwasu do wypieku chleba używamy zawsze po około 10 godzinach od dokarmienia. *Po upływie 10 godzin od karmienia zakwas nie musi mocno bąblować, po tym czasie zazwyczaj się uspokaja, ale widać na nim maluteńkie bąbelki-oznacza to że jest aktywny. *Im zakwas starszy tym mocniejszy, obserwuję to po chlebie który piekę codziennie od kiedy udało mi się zrobić zakwas. Każdy wyrasta ładnie, ale ten ze starszego zakwasu rośnie wybitnie :) *Moje zakwasy stoją u mnie już 2 tygodnie. Posiadam 2, jeden dokarmiam rano a drugi wieczorem-dzięki temu mogę piec chleb o dowolnej porze dnia. W zasadzie uważam, że zakwas można trzymać w lodówce nawet miesiąc. Jeżeli nam się rozwarstwi należy go wymieszać, odlać 2/3 i dokarmić bardzo obficie. *Piekę chleby codziennie, dlatego moje zakwasy karmie każdego dnia. Jeżeli nie używacie zakwasu możecie go karmić raz na tydzień. *Kiedy na zakwasie pojawi się pleśń-wyrzucamy go.
zp8497586rq

 
 
(średnia ocen: 0.0)
 
 
Podaj wynik działania 10 + 8
Dodaj komentarz